تبلیغات
animatedcollapse.init() کتابخانه وجزوات ومقالات دانشگاه پیام نور وغیره رایگان - لثه های شما چه تاثیری بر لبخند شما می گذارد؟

آدرس آی پی:
سیستم عامل:
نسخه: بیت
اندازه تصویر:

کتابخانه وجزوات ومقالات دانشگاه پیام نور وغیره رایگان - لثه های شما چه تاثیری بر لبخند شما می گذارد؟صفحه خانگی اضافه به علاقمندی ها نسخه ی موبایل
تبلیغات
تبلیغات

تبلیغات

پشتیبانی آنلاینمعرفی سایت به دوستان

 
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:


Powered by ParsTools

نویسندگان

آمار

کل مطالب ارسالی:
کل نویسندگان:
بازدید امروز:
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل:
بازدید کل :
آخرین بازید :
آخرین بروزرسانی:

خوش آمدید
تبلیغات
| نویسنده: nour noor

لثه های طبیعی و سالم به رنگ صورتی و از لحاظ قوام ، سفت و بدون خونریزی هستند. بیماری لثه ای به صورت سرخی ، تورم ، خونریزی لثه و لقی دندان مشاهده می شود. عوامل بوجود آورنده بیماری های لثه ای عمدتا عدم رعایت بهداشت و در برخی موارد ، عوامل ارثی و بیماری های عمومی می باشند.

لثه بیمار

لثه سالم

 

● درمان بیماری های لثه ای

در صورتی که لثه ها و نسوج نگه دارند اطراف دندان ها دچار بیماری شوند ، باید به متخصصین لثه مراجعه کرد. نخستین مرحله درمان ، جرم گیری و آموزش بهداشت است. چنان چه این کار به نحو صحیح انجام شود و خود بیمار دستورات بهداشتی شامل استفاده مرتب از مسواک ، نخ دندان و دهان شویه های ضد باکتری را رعایت نماید ، شاید در برخی موارد نیاز به درمان های پیشرفته تر نباشد.

ولی اگر بنا به تشخیص متخصصین لثه نیاز به جراحی باشد ، این کار باید حتما انجام بگیرد تا از لقی و از دست رفتن دندان ها جلوگیری شود. عموما پس از جراحی لثه ، طول دندان ها بلندتر به نظر می رسد و فواصل انها کمی باز میشود که می توان این فواصل را با کامپازیت پر کرد و ظاهر خوشایند تری به دندان ها بخشید.

 

 

بستن فواصل توسط کامپازیت

 

 

به وجود آمدن فاصله میان دندان ها پس از

جراحی لثه

 

● تحلیل و عقب نشینی لثه (Gum Recession )

از آنجا که امروزه بیماران تمایل بیشتری به نگهداری از دندان های خود پیدا کرده اند و بطور کلی سطح بهداشت در جامعه بالا رفته است ، دندان های بیماران تا سنین بالاتری در دهانشان باقی می مانند. در ایمو ارد ، لثه ها به علت مسواک زدن شدید و متوالی دچار صدمه شده و به مرور زمان تحلیل می روند و عقب نشینی می کنند. به این ترتیب ارتفاع دندان ها ظاهرا افزایش می یابد و روی ریشه دندان ها عریان می شود. در نتیجه ، ممکن است دندان ها نسبت به سرما و گرما دچار حساسیت شوند و احتمال پوسیدگی های ریشه بالاتر رود.

راه درمان تحلیل و عقب رفتگی لثه ، پیوند آزاد لثه و سایر روش های جراحی ترمیمی لثه است.

 

پوشاندن ریشه توسط پیوند آزاد لثه

http://www.irannaz.com

تحلیل لثه در ناحیه دندان نیش فک بالا

 

● سایش طوق دندان ها (Cervical Abrasion)

گاهی به علت مسواک زدن شدید و محکم به حالت افقی ، سطح خارجی دندان ها در ناحیه طوق و گردن آنها ساییده می شود و حالت فرورفتگی پیدا می کند. در صورتی که این فرورفتگی ها کوچک باشند . دندان دچار حساسیت نشده باشد ، نیازی به درمان نخواهد بود و فقط باید تماس نابجای دندان ها حذف و روش مسواک زدن بیمار تصحیح شود. اما در مواردی که مقدار و عمق این ضایعات زیاد باشد ، بهتر است توسط مواد هم رنگ دندان مانند کامپازیت ها ترمیم شوند.


گاهی اوقات این ضایعات به علت مصرف مواد خوراکی اسیدی مانند آب لیمو و ترشیجات یا بیمارهای معده و بازگشت اسید معده به دهان ایجاد می شوند. در حقیقت علت تخریب نسج دندان در این موارد حل شدن شیمیایی مینای دندان است. در این صورت روش درمان شامل محدود کردن مصرف مواد اسیدی ، معالجه بیماری معده و نهایتا ترمیم حفرات ایجاد شده با کامپازیت می باشد.

 

http://www.irannaz.com

ترمیم توسط کامپازیت

سایش طوق دندان

 

● لبخند لثه ای (Gummy Smile)

گاهی اوقات به افرادی برمی خوریم که به هنگام لبخند مقدار زیادی از نسج لثه آنها مشخص می شود. علت این عارضه می تواند بلند بودن ارتفاع فک بالا ، کوتاه بودن لب بالا یا کوتاه بودن دندان ها باشد. درمان این ناهنجاری در موارد پیشرفته جراحی فک و صورت و در موارد خفیف تر ، جراحی لثه است. در صورتی که طول دندان نیز کوتاه باشد ، بهتر است ابتدا لثه بیمار توسط جراحی بالاتر برده شود و سپس با استفاده از لامینیت چینی یا کامپازیت ، ارتفاع دندان ها تصحیح شود.
 

http://www.irannaz.com

درمان (جراح فک : دکتر ابوالحسن مسگرزاده)

 

 

لبخند لثه ای

در مواردی که لثه ها در یک یا چند دندان بالاتر یا پایین تر از سایر دندان ها باشند، پیش از درمان ترمیمی و زیبایی بهتر است جراحی لثه در حد طبیعی خود قرار داده شده تا با سایر قسمت  اهماهنگ به نظر برسند.
تصحیح نا مرتبی دندان ها و التیام لثه پس
از قرار لامینیت چینی
هم ارتفاع کردن لثه ها توسط جراحی و
تراش مختصر دندان ها برای لامینیت
نا هماهنگی ارتفاع لثه و نامرتب بودن
دندان ها
تعداد نمایش ۳۴۲ بار

 
تبلیغات